תנאי שימוש הינו מסמך משפטי אשר מגדיר את התנאים להם צריך להסכים המשתמש לפני שהוא משתמש במוצר מסויים.
כאשר מדברי על אתרי מכר (איקומרס), לרוב מדובר על תנאים והגבלות למיניהם שהגולש חייב להסכים לפני סיום תהליך הרכישה, לרוב תנאים אלו מגדירים את תנאי המכירה, זיכוי, שילוח, ועוד מספר מושגים משפטיים אשר תפקידם להגן על העסק.

לוגו של טלגרם הצטרפו לערוץ הטלגרם וקבלו עדכון כאשר מאמר חדש מתפרסם!

מסמך זה הוא מסמך מאוד חשוב אשר אותו עורך דין כותב בהתאמה לסוג העסק ולדרישות העסק.
מומלץ מאוד לגשת לעורך דין ולשלם לו על מנת לקבל תנאי שימוש אשר מתאימים ומגינים בצורה המירבית על העסק.

הוספת תנאי שימוש לאתר יכולה למנוע מצבים לא נעימים רבים בהם לקוחות דורשים החזרים או תובעים חלילה את העסק עקב מקרה מסויים שקרה ולא היה מוגן בתנאי שימוש.

תנאי שימוש בווקומרס

למזלנו ווקומרס מאפשרת לנו כבעלי חנות להוסיף דרישה לאישור של תנאי השימוש של האתר לפני האפשרות לעבור למסך התשלום, והיופי בזה שזהו טריק מאוד מגניב שרבים אפילו לא מכירים וחושבים שזה דורש התערבות של מתכנת וורדפרס.
הסיבה שהטריק הזה כמעט ולא מוכר הוא מכיוון שהוא לא נמצא במסך ההגדרות של ווקומרס, אלא נמצא באיזור ״התאמה אישית״ תחת תפריט ״עיצוב״.

אני לא יודע מדוע ווקומרס החליטו לפצל את ההגדרות של ווקומרס לשני מסכים, מסך הגדרות ומסך התאמה אישית.
לטעמי הצעד הזה הוא מאוד מבלבל וגורם למצב שאנשים לא מכירים שקיימות הגדרות נוספות ומשמעותיות מאוד של ווקומרס איזור אשר חיצוני למסך ההגדרות הרגיל של ווקומרס.

דרישת אישור תנאי שימוש לפני רכישה

בשלב הראשון עלינו ליצור את העמוד אשר יכלול את תנאי השימוש של החנות שלנו, לכן עלינו ליצור עמוד חדש בוורדפרס, ובו נכניס את תוכן תנאי השימוש.
ישנם מספר אתרים אשר יאפשרו לכם לייצר תנאי שימוש לאתר שלכם ע״י מילוי של טופס עם מספר פרטים, החסרון הוא שלרוב זה לא יהיה מדוייק ובאנגלית.
מומלץ מאוד לפנות לעורך דין, לשלם לו שכר טרחה על מנת שיכתוב לכם תנאי שימוש אשר מותאמים לאתר שלכם לפי אופן הפעולה שלו, וצורת העבודה של העסק שלכם.

מומלץ לשים קישור לתנאי השימוש בתחתית האתר על מנת להקל על הלקוחות שלכם בלמצוא את תנאי השימוש, וגם מכיוון שנראה שגוגל דווקא אוהב את זה שיש תנאי שימוש ומדיניות פרטיות באתר.

לאחר שיצרנו את העמוד, כל מה שעלינו לעשות זה להיכנס ל-Customizer (התאמה אישי) של התבנית שלנו, ע״י לחיצה על ״התאמה אישית״ תחת תפריט ״עיצוב״.
לאחר שנכנסנו נבחר ב-״ווקומרס״ -> ״תשלום״, ושם תהיה לנו האופציה לבחור את עמוד תנאי השימוש.
לאחר שנבחר את העמוד, נוכל להגדיר את המשפט אשר יוצג לגולש לפני כפתור המשך לתשלום.

צילום מסך של אישור תנאי שימוש בעמוד תשלום

סיכום

מומלץ מאוד לאתרי מכר (איקומרס) לכלול את תנאי השימוש או מדיניות משלוחים וכד׳ רגע לפני הרכישה וזאת על מנת להגן על העסק ולוודא כי הלקוח מאשר את תנאי השימוש לפני סיום הרכישה ומעבר לשלב התשלום.

דור צוברי

מתכנת מגיל 13, ומתעסק עם וורדפרס מגיל 18, אוהב לפצח אתגרים ולפתח דברים מורכבים על בסיס וורדפרס. עצמאי מגיל 16, מרצה ובלוגר. בזמן הפנוי שלי אוהב מאוד לקרוא קומיקס של MARVEL.

דור צוברי

תגובות לפוסט

כתיבת תגובה

תגובה אחת

 1. מירי רובינשטיין

  אין על הבלוג…………
  הם החביאו היטב את הצקסבוקס…..

 2. שמעון

  מאמר טוב אך לא קביל משפטית בצורה הזו ע"פ חוקי ה-GDPR ולא ע"י הרשות להגנת הצרכן הישראלי

  ראשית, את "תנאי השימוש" באתר יחד עם "תקנון" האתר צריך לשים במקום בולט באתר או כחלק מהתפריט ולא לפני ביצוע התשלום.

  שנית, לפני ביצוע התשלום יש לאשר תנאי "הינני מודע לכך שעסקה זו היא כעסקה טלפונית ולא תהיה לי כל טענה על עסקה זו והחיוב הזה"

  1. מחבר
   דור צוברי

   היי שמעון,
   תודה רבה על ההארות, בכללי תמיד מומלץ לשים תקנון ו/או תנאי שימוש בתחתית האתר ללא קשר לתהליך ההזמנה 🙂

   בנוסף, דרך ההגדרות ניתן לשנות את טקסט האישור ככה שניתן לשנות אותו למה שכתבת.